Marihuana je droga, konopí nikoliv. (2 minuty čtení)

Bulvární novinové titulky o škodlivosti marihuany, nespočet senzacechtivých studií, u nichž se většinou ani nedopátráme autora, a čtrnáctileté děti, co přecenily moc tátovy kolínské a policejní pes u nich za velkého nadšení celého zasahujícího sboru nakonec toho půl gramu přece jenom vyčenichal. Marihuana je skloňována často, konopí však z pohledu společenské debaty stojí v jejím stínu.

 

 

Když už se mluví o účincích konopí, většinou jde o určitou defenzivu. O jakousi obranu před argumenty těch, kteří by rádi dosáhli tvrdších represí proti marihuaně. Na jedné straně jsou odpůrci marihuany, na té druhé příznivci konopí. Málokdy se najde někdo, kdo poukáže na to, že se vlastně každý baví o něčem jiném. A takhle se všichni dokola hádají, aniž by se na chvíli zastavili a zamysleli se nad tím, jestli náhodou nemají alespoň zčásti pravdu všichni.

Marihuana a konopí totiž nejsou synonyma. Marihuana je droga. Stejně jako alkohol, stejně jako kofein, stejně jako heroin. To vadí jejím odpůrcům. Odhlédněme teď od skutečnosti, že každý si ji ve spektru narkotik zařadí na trochu jiné místo. Nejde o to, jestli je horší, když někdo sedne za volant po jednom pivu, nebo po jednom jointu. Důležité ale je, že konopí není droga. Konopí je rostlina, z níž lze získat marihuanu. THC je totiž jedním z tzv. kanabinoidů, kterých má konopí celou řadu. Můžeme zakázat hrozny, protože i když jde o zdravé ovoce, dělá se z nich víno. Nebo švestky, protože co si budeme povídat, slivovice taky řidičské smysly zrovna nebystří. Nedává to smysl, že?

Důležité je, že stejně jako lze přijímat vitamíny z hroznů či švestek, aniž by je člověk přijal v tekuté formě a v lepším případě jenom přišel o řidičák, je možné profitovat z léčivých či terapeutických účinků konopí a nekouřit přitom marihuanu. Jsou lidé, kterým THC zkrátka nesvědčí, nesmějí se, ale jsou spíše zádumčiví. Nebo třeba potřebují řídit, ale jsou zvyklí na vůni či aroma konopí. Hlavně jsou tu však také ti, kterým by konopí pomohlo více než nekonečné zobání prášků. A právě všem těmto lidem může pomoci další ze zmíněných kanabinoidů – CBD.

 

Více o CBD se dozvíte v dalším článku.