Co je HHC: Účinkující novinka, která projde testem?

Zatímco ještě před pár lety bylo cokoliv se zdánlivou podobností s konopím, téměř na 100 % nějaký venkáč, dnešní slovník je díky stále přibývajícím alternativám už mnohem bohatší. A nově do něj připisujeme tři písmenka HHC. Palice, ohledně kterých během krátké doby na českém trhu stihla vzniknout řada mýtů. Je to “haha CBD”, nebezpečná chemie nebo legální alternativa THC, se kterou nenalížete? Přečtěte si tenhle článek a už za čtyři minuty budete moct erudovaně odpovědět na otázku, co je to HHC?

Ke všem doposud známým kanabinoidům si nově zapamatujte hexahydrokanabinol, zkráceně HHC. Ačkoliv o něm, na rozdíl od významněji zastoupených látek z marihuany jako THC, CBD nebo CBG, slyšíte možná úplně poprvé, hned na začátek vás musíme ujistit, že se nejedná o žádnou novou umělou náhražku, se kterou chce někdo prorazit díry v legislativě. HHC se v konopí vyskytuje úplně běžně jako jeden z více než 110 doposud objevených přírodních kanabinoidů. Konkrétně HHC najdeme především v pylu technického konopí. Problémem je ale jeho množství, což možná uzavřelo vaší vyvstávající myšlenku, proč se o jeho běžné přítomnosti vůbec nemluví. Nejčastěji ho najdete ve formě extraktu. Samotné získávání HHC je na samostatný článek. Ten jsme pro vás ale napsali, a tak doporučujeme přečíst také Jak vzniká HHC?

HHC vystřelilo v popularitě během posledního roku kvůli jedné zásadní věci - mluví se o něm jako o psychoaktivním kanabinoidu s účinky srovnatelnými s THC a jednou zásadní výhodou - že jeho přítomnost neodhalí test na drogy. No... člověku by se hrozně chtělo říct, že to tak je, ovšem běžný výklad realitu možná až příliš trivializuje.

Abychom se neopírali pouze o spekulace, sami jsme lízací test na přítomnost THC zkoušeli. Výsledek? U všech tří, zdůrazňujeme validních, testovacích vzorků vyšel negativní. S tím přichází i ono "ale". Když přijdete s HHC do styku, tak bude výsledek testu na THC pravděpodobně negativní, ale jen při zachování určitých podmínek:

  1. HHC musí testovaný přijmout v podobě, která obsahuje co nejmenší, ideálně nulové množství THC. Zákony popravdě ani jinou možnost nedovolují.
  2. THC ve slinách vydrží až 3 dny, což se může projevit i tehdy, kdy je člověk přesvědčený, že nalízat nemůže.
  3. Může být otázkou času, než budou mít muži zákona ve výbavě také testy schopné odhalit přítomnost HHC.
  4. Neexistují oficiální studie, které by s jistotou mohli říct, že současné testy HHC určitě neodhalí.

K úplnému pochopení účinků testů je potřeba podívat se na věc vědecky za použití odbornějších termínů. Vedle všech dalších enzymových reakcí v lidském těle, také kanabinoidy se ve vesmíru našich útrob mění z “něčeho” na “něco”. To “něco” je v případě THC jeho hlavní metabolit THC-COOH, a těchhle sedm písmenek je právě tím, co říká testům odhalujícím přítomnost THC, že výsledek je pozitivní. Věda zatím HHC v souvislosti s metabolismem lidského těla příliš nepopsala, ale prvotní testy na zvířatech odhalily, že to “něco” je v tomhle případě 8-beta-hydroxy-HHC. A ačkoliv zní název poněkud komplikovaně, je to molekula velmi podobná právě THC-COOH. Proto vám na závěr tohohle úseku musíme připomenout, že stoprocentní jistotu, že projdete testem na drogy po požití HHC, nemáte nikdy.

Jaký je rauš z HHC?

Nakonec to, co všechny zajímá asi nejvíc. Je HHC psychoaktivní a působí na endokanabinoidní systém člověka stejně jako THC? Ano i ne. Kdyby otázka nebyla doplněná o kontext s THC, odpověď by byla - ano, HHC je psychoaktivní. Uvolní svaly i hlavu, kterou rychle uvede do stavu příjemné lenivosti, o něco míň poeticky řečeno, do stavu vykydlosti. Konkrétní účinky jsou velmi individuální, ale ve zkratce: HHC působí jako THC s tím rozdílem, že při nejlepším, jako to průměrně kvalitní. Pro detaily o tomhle tématu doporučujeme přečíst článek Jaké jsou účinky HHC a rizika spojená s jeho užíváním. Člověk s HHC neposune laťku svého nejlepšího "high", které zažil na THC. Pokud je ale cílem dobře známá pohodička a stimulovaná chuť k jídlu, pak není třeba mít obavy.

Je HHC legální?

Ano, prodej HHC je v České republice legální. Ale legální je pouze HHC přírodního původu, navíc v podobě, k jejímuž získání nebyl jako ingredience použitý žádný konopný produkt s obsahem THC vyšším než 1%. Takže například s HHC produkty na Dr. Weed nemusíte mít strach. I tady ale musíme k věci přistupovat zodpovědně. Dostupnost HHC je totiž spojená především s tím, že hexahydrokanabinol zatím nebyl nijak výrazně legislativně projednáván - spíš než legální je tedy především nezakázaný. Proto aby tu tohle “legální THC” zůstalo i nadále, buďte s ním opatrní a nakládejte s ním s rozumem.

Používáme ověření věku Adulto